تبلیغات
محمدعلی محرمی

محمدعلی محرمی
 
طلبه ای از جوار حضرت قیدارنبی علیه السلام___________________________________
نویسندگان
لوگوی همسنگران
طراح قالب
معببر سایبری فندرسک

یأجوح و مأجوج

یأجوج و مأجوج همان مغول و تاتار و دیگر اقوامى بودند كه در قسمت‏هاى شمالى آسیا به صورت بیابان گردى زندگى مى‏كرده‏اند. این دو كلمه به زبان چینى «منگوك و یا منچوك» است، كه در زبان عربى و عربى یأجوج و مأجوج خوانده شده است. در ترجمه‏هاى یونانى نیز به «یاگوگ و مأگوك» برگردانده شده است. كلمه منغول و مغول نیز برگرفته شده از همان مأجوج است. این اقوام در برهه‏اى از تاریخ از لاك خود بیرون آمده و تقریا تمام قسمت‏هاى متمدن زمین - از قبیل چین، ایران،روم و دیگر بلاد را - در نور دیدند و بیشتر آثار تمدن را نابود كرده و قتل و غارت بى‏اندازه‏اى به راه انداختند. البته پس از چندى در داخل ملل دیگر هضم شده و رو به اضمحلال رفتند. البته اكنون نیز نژاد مغول و تاتار، در آسیاى مركزىوجود دارند.

در قرآن مجید در دو سوره از یاجوج و ماجوج سخن به میان آمده، یكى در آیات مورد بحث و دیگر در سوره انبیاء آیه 96.

آیات قرآن به خوبى گواهى مى‏دهد كه این دو نام متعلق به دو قبیله وحشى خونخوار بوده است كه مزاحمت شدیدى براى ساكنان اطراف مركز سكونت خود داشته‏اند.

در تورات در كتاب حزقیل فصل سى و هشتم و فصل سى و نهم، و در كتاب رؤیاى یوحنا فصل بیستم از آنها به عنوان یاگوگ و ماگوگ یاد شده است كه معرب آن یاجوج و ماجوج مى‏باشد.

به گفته مفسر بزرگ، علامه طباطبائى در المیزان از مجموع گفته‏هاى تورات استفاده مى‏شود كه ماجوج یا یاجوج و ماجوج، گروه یا گروه‏هاى بزرگى بودند كه در دوردست‏ترین نقطه شمال آسیا زندگى داشتند مردمى جنگجو و غارتگر بودند .( المیزان جلد 13 صفحه 411 )

بعضى معتقدند این دو كلمه عبرى است، ولى در اصل از زبان یونانى به عبرى منتقل شده است و در زبان یونانى گاگ و ماگاگ تلفظ مى‏شده كه در سایر لغات اروپایى نیز به همین صورت انتقال یافته است.

دلائل فراوانى از تاریخ در دست است كه در منطقه شمال شرقى زمین در نواحى مغولستان در زمانهاى گذشته گویى چشمه جوشانى از انسان وجود داشته، مردم این منطقه به سرعت زاد و ولد مى‏كردند، و پس از كثرت و فزونى به سمت شرق، یا جنوب سرازیر مى‏شدند، و همچون سیل روانى این سرزمینها را زیر پوشش خود قرار مى‏دادند، و تدریجا در آنجا ساكن مى‏گشتند.

براى حركت سیل‏آساى این اقوام، دورانهاى مختلفى در تاریخ آمده است‏

كه یكى از آنها دوران هجوم این قبائل وحشى در قرن چهارم میلادى تحت زمامدارى آتیلا بود كه تمدن امپراطورى روم را از میان بردند.

و دوران دیگر كه ضمنا آخرین دوران هجوم آنها محسوب مى‏شود در قرن دوازدهم میلادى به سرپرستى چنگیز خان صورت گرفت كه بر ممالك اسلامى و عربى، هجوم آوردند و بسیارى از شهرها از جمله بغداد را ویران نمودند.

در عصر كورش نیز هجومى از ناحیه آنها اتفاق افتاد كه در حدود سال پانصد قبل از میلاد بود، ولى در این تاریخ، حكومت متحد ماد و فارس به وجود آمد و اوضاع تغییر كرد و آسیاى غربى از حملات این قبائل آسوده شد.

به این ترتیب نزدیك به نظر مى‏رسد كه یاجوج و ماجوج از همین قبائل وحشى بوده‏اند كه مردم قفقاز به هنگام سفر كورش به آن منطقه تقاضاى جلوگیرى از آنها را از وى نمودند، و او نیز اقدام به كشیدن سد معروف ذو القرنین نمود .

تفسیر نمونه، ج‏12، ص: 552
برچسب ها: یاگوگ و مأگوك،
[ 14 آذر 92 ] [ 20:24 ] [ م ع م ]
درباره وبلاگ

جهت سلامتی و تعجیل در ظهور آقا امام عصر(عج) صلوات .

* الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ *

mamoharrami@yahoo.com


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب