تبلیغات
محمدعلی محرمی

محمدعلی محرمی
 
طلبه ای از جوار حضرت قیدارنبی علیه السلام___________________________________
نویسندگان
لوگوی همسنگران
طراح قالب
معببر سایبری فندرسکكلمه «رغائب» جمع «رغیبه» به معنای چیزی كه مورد رغبت و میل است و نیز به معنای عطا و بخشش فراوان می باشد. بنابر معنای اول، «لیله الرغائب» یعنی شبی كه میل و توجه به عبادت و بندگی در آن فراوان است و بندگان خوب و شایسته خداوند در این شب تمایل زیادی به رفتن به در خانه خداوند و ارتباط و انس با معبود خویش دارند.
بنابر معنای دوم «لیله الرغاب» یعنی شبی كه در آن عطاء و بخشش خدوند فراوان است و بندگان مخلص خداوند با رو آوردن به بارگاه قدس ربوبی و خاكساری در برابر عظمت حق، شایسته دریافت انعام و عطا و بخشش بی كرانه حق می گردند. درباره فضیلت و ارزش و عظمت آن می توان دو جهت زیر را بیان كرد:
1. از این جهت كه اصولا شب جمعه، خود دارای ویژگی و ارزش خاصی است و اعمال عبادی فراوانی در آن وارد شده و زمان عبادت و مناجات و عرض حاجات با قاضی الحاجات است.
2. ماه رجب اولین ماه از ماه های حرام (ماه های حرام عبارتند از: رجب، ذی القعده، ذی الحجه، محرم) و ماه خدا و هنگام عبادت و دعا و استغفار است و رحمت الهی در این ماه در حال ریزش و نزول است به همین جهت این ماه را رجب الاصب گویند، چون «صب» به معنای ریختن است. پس لیله الرغائب، شرافت و ارزش شب جمعه و ماه رجب هر دو را در خود جمع نموده و ارزشی دو چندان دارد.
عارف كامل و استاد واصل مرحوم میرزا جواد ملكی تبریزی در این باره در كتاب المراقبات خویش می نویسد: اولین شب جمعه ماه رجب را لیلاالرغائب نامند. در این شب فرشتگان بر زمین نزول می كنند. اگر شب اول ماه رجب مصادف با شب جمعه بود، سزاوار است عمل «لیلاالرغائب» را نیز انجام دهد.
از پیامبر اكرم(ص) روایت شده است كه فرمودند: از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است كه فرشتگان آن را «لیلاالرغائب» می نامند. این نامگذاری به این جهت است كه هنگامی كه یك ساعت از شب گذشت، هیچ فرشته ای در آسمانها و زمین نمی ماند مگر این كه در كعبه و اطراف آن جمع می شوند. آن گاه خداوند به طور غیرمنتظره ای بر آنان وارد شده و می فرماید: ای فرشتگانم! هرچه می خواهید از من درخواست كنید. فرشتگان عرض می كنند: حاجت ما این است كه از روزه داران رجب درگذری. خداوند می فرماید: این كار را انجام دادم.
عارف كامل، ملكی درباره اعمال این شب می نویسد: بهتر است كسی كه این حدیث را می شنود، در این شب، زیاد به فرشتگان صلوات فرستاده تا تكلیفی را كه آیه تحیت (سوره نساء، آیه 68) برای درود و صلوات فرستادن به عهده ما گذاشته به اندازه توانایی انجام داده باشد. برای لیله الرغائب اعمال و فضایل بسیاری نقل كرده اند كه از آن جمله می توان به روزه پنجشنبه و استغفار زیاد و نماز ویژه ای كه در مفاتیح آمده اشاره كرد. كسی كه می خواهد به ثواب و پاداش اعمال این شب برسد می تواند به اعمال آن اگرچه به قصد رجا (امید ثواب و رضایت خدا) در روز پنج شنبه اقدام كند.


منبع : http://quran.porsemani.ir
طبقه بندی: قرآن ، حدیث ، فقه ، دینی، مذهبی ، اعتقادی،
برچسب ها: شب آرزوها،
دنبالک ها: پرسمان قرآنی،
[ 11 اردیبهشت 93 ] [ 15:27 ] [ م ع م ]
درباره وبلاگ

جهت سلامتی و تعجیل در ظهور آقا امام عصر(عج) صلوات .

* الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ *

mamoharrami@yahoo.com


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب