تبلیغات
محمدعلی محرمی

محمدعلی محرمی
 
طلبه ای از جوار حضرت قیدارنبی علیه السلام___________________________________
نویسندگان
لوگوی همسنگران
طراح قالب
معببر سایبری فندرسک

سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر

روز دوشنبه سوم خرداد ماه 61 كسى نبود كه لبخند شادى و سرور بر لب نداشته باشد.

كسى نبود كه شورو شوق تمام وجودش را فرانگرفته باشد.

كسى نبود كه اشك اشتیاق از دیدگان جارى نسازد و كسى نبود كه‏خداوند قادر متعال را شكر نگوید؛ چرا كه در چنین روزى فتحى عظیم نصیب لشگریان توحید شده بود و آن،فتح خرمشهر بود.

سوّمین مرحله عملیات پیروز بیت‏المقدس به قصد آزادسازى خرمشهر آغاز گشت.

این عملیات كه با رمز »یامحمد بن عبداللَّه« شروع شد در مراحل اولیه، با تصرف پایگاه مرزى كوشك همراه بود، همچنین ضربات‏سخت و هولناكى بر تیپهاى 9 و 238 گارد مرزى دشمن وارد آمد و تعداد كثیرى از مزدوران بعثى به اسارت‏لشكریان جبهه توحید در آمدند كه در میان آنها افسران عالیرتبه رژیم بعثى نیز به چشم مى‏خوردند.

به‏دنبال این پیروزى‏هاى بزرگ بود كه خاكریزهاى دشمن یكى پس از دیگرى به تصرف قواى اسلام درآمد وفرماندهان مزدور عراقى در اوج وحشت و هراس، پى در پى فرمان عقب نشینى صادر كردند.

در ساعت شش و پانزده دقیقه بامداد روز یكشنبه، دوم خرداد ماه سال 61، سپاهیان اسلام خرمشهر را به‏محاصره خویش درآوردند و دشمن زبون را كه راهى جز فرار نداشت با بلندگو دعوت به تسلیم كردند. تإے؛ّّساعت نُه بامداد بیش از پنج هزار نفر از قواى كفر به اسارت رزمندگان اسلام در آمدند.

روز دوشنبه قواى كفر به قصد بازپس گیرى مناطق آزاد شده اقدام به پاتك نمود كه با هوشیارى دلاوران‏اسلام این پاتك دفع گردید و تعداد زیادى از قواى صدام كافر كشته و زخمى و بیش از سه هزار نفر دیگر به‏اسارت در آمدند.

الطاف خداوند قادر، پى در پى رزمندگان خداجوى اسلام را فرا مى‏گیرد و این امدادهاى الهى لحظه به لحظه برپیشروى‏ها مى‏افزاید تا اینكه سرانجام پس ازمدتها انتظار، در اوج بهت و ناباورى و سرگیجه دشمنان‏خونخوار اسلام و در كمال امیدوارى مؤمنان به رحمت پروردگار رحیم، خرمشهر آزاد مى‏شود.

یكى ازكسانى كه از نزدیك شاهد مراحل مختلف فتح و پیروزى لشكریان حق بوده، در قسمتى از خاطراتش‏لحظات پیشروى و فتح و ظفر را این‏گونه توصیف مى‏كند:

»تدارك آزادى خرمشهر از عملیات بیت‏المقدس پى‏ریزى شده بود، این عملیات ترس و وحشت عجیبى بر دل‏عراقى‏ها افكنده بود.

با وجودى كه دشمن براى نگهدارى خرمشهر مرتب دست به ضد حمله مى‏زد، ولى این‏ضد حمله‏ها در اراده پولادین رزمندگان اسلام هیچگونه خللى بوجود نیاورده و دشمن زبون در هر ضد حمله‏با تعداد زیادى كشته و مجروح و از دست دادن مقادیرى مهمات و سلاح به عقب مى‏نشست.

واحد آر - پى - جى 7 سپاهیان اسلام امان دشمن را بریده بود.

در آن روزها همه چیز حكایت از پیروزى بزرگ‏مى‏كرد.

طوفان شوق سراپاى وجود همه رزمندگان را فرا گرفته بود.

هیچ نیرویى قادر نبود در مقابل این‏نیروى الهى ایستادگى كند.

روزها به‏سرعت مى‏گذشتند و فاصله رزمندگان اسلام لحظه به لحظه به خرمشهر كمتر مى‏شد.

مزدوران بعثى‏مى‏خواستند به هر نحو شده خرمشهر را از دست ندهند، چون كه مى‏دانستند خرمشهر تعیین كننده‏سرنوشت جنگ است، به همین دلیل در اطراف شهر خاكریزهایى به ارتفاع چند متر احداث كرده بودند وصدام بهترین نفرات خود را به خرمشهر فرستاده بود.

عراق فكر مى‏كرد با مقاومت، كارى از دستش ساخته است.

فرماندهان عراقى مرتب سربازان را تهدیدمى‏كردند كه در شهر بمانند، ولى ساعت به ساعت فشار رزمندگان اسلام بر روى مزدوران بیشتر مى‏شد.

لشكریان اسلام قبل از ورود به خرمشهر، شهرك ولى‏عصر را كه پس از ورود قواى كفر به مرز شلمچه محل‏استراحت آنان شده بود از لوث وجود صدامیان كثیف پاكسازى كردند و این شهرك عرب‏نشین را از دست‏دشمن خارج ساختند.

نزدیكى‏هاى ظهر، نیروهاى اسلام دسته دسته از شمال شهر وارد خرمشهر شدند و از فلكه راه آهن پا به داخل‏شهر گذاشتند.

جنگ خیابانى و تن به تن آغاز گشت.

عده‏اى از مزدوران هنوز در محوطه بندر و گمرك دفاع مى‏كردند، اما درعرض كمتر از چند ساعت فلكه راه آهن و محوطه‏هاى اطراف كلاً آزاد شد.

همان فلكه‏اى كه روزهاى اول مهرماه59 جوانان خرمشهرى در آنجا با كوكتل مولوتف جلوى تانكهاى عراق ایستاده بودند، ولى این دفعه وضع‏فرق مى‏كرد، این دفعه لشكر پیروز و ظفرمند، دلاوران اسلام بودند.

این دفعه لشكریان اسلام با رشادت خوددرسى به صدامیان دادند كه هیچوقت خیال تجاوز به میهن اسلامى ایران به سرشان نزند.

یكى از هلیكوپترهاى عراقى كه آمده بود از محوطه بندر، فرماندهان عراقى را فرارى دهد، در اثر شلیك‏گلوله‏هاى سلحشوران ایرانى در محوطه بندر سقوط كرد و عده‏اى از مزدوران از ترس، خود را به آب انداخته‏بودند تا از طریق شط به آن سوى مرز فرار كنند.

در بعد از ظهر دوشنبه 3 خرداد ماه، دلاوران اسلام از مسجد جامع خرمشهر صداى اللَّه اكبر را به گوش‏رسانیدند.

از فراز مناره مسجد صداى اذان به آن سوى شهر مى‏رفت و شهرى كه 19 ماه در اسارت بود اكنون‏سرود آزادى مى‏خواند و فرزندانش را پس از مدتها دورى در دل خود جاى مى‏داد و اشك شوق مى‏ریخت. دشمنان اسلام و انقلاب با تكیه به محاسبات غلط مادى و غفلت و فراموشى از ماوراى ماده، شهر خرمشهر رافتح ناشدنى مى‏دانستند و مغزهاى كثیفشان جز ذلت و شكست را براى قواى اسلام تخمین نمى‏زد، لیكن باردیگر دست پرمهر و تواناى حضرت حق بر سر این ملّت خداجو قرار گرفت، و همه مخالفان و دشمنان اسلام درسراسر جهان را از بهت و سرگیجه انگشت به دهان ساخت.

امام خمینى1 درباره توجه خاص حضرت حق در فتح خرمشهر و ارتباط این مسأله با جهان ماوراء الطبیعه‏چنین فرمودند:

»فتح خرمشهر، یك مسأله عادى نبود، اینكه پانزده الى بیست هزار نفر به صف براى اسارت بیایند و تسلیم‏شوند، مسأله عادى نیست، بلكه مافوق طبیعت است«.

فتح خرمشهر آنچنان عظیم و سترگ بود كه دستگاههاى تبلیغاتى و خبرپراكنى استكبار جهانى را كه همیشه‏پیروزیهاى قواى اسلام را ناچیز و وارونه جلوه مى‏دادند، مجبور ساخت تا به این فتح و ظفر بزرگ اعتراف‏نمایند و به نوحه‏سرایى براى رژیم عفلقى عراق بپردازند.

مطبوعات آمریكا اعتراف كردند كه:

»پس از برترى ایران، سران نظامى عراق كه از قدرت تهاجمى نیروهاى ایرانى حیرت زده شده بودند، پس ازهر حمله ایران بشدت شكست خورده و عقب‏نشینى كردند«.

و نیز اعتراف كردند كه:

»آمریكا شكست عراق توسط ایران را خطرى بزرگ تلقى مى‏كند.

مقامات دولت ریگان گفتند: انهدام نیروهاى‏عراقى توسط ایران، براى منافع غرب موقعیتى خطرناك بوجود مى‏آورد«.

فایننشال تایمز نوشت:

»سقوط خرمشهر و اسارت هزاران سرباز عراقى را فقط مى‏توان یك شكست فاجعه‏آمیز دانست، و تحقیرناشى از آن را ارتش بعث عراق نمى‏تواند فراموش كند.

ارتش عراق توانست خرمشهر را پس از یك ماه جنگ شدید و تحمل تلفات سنگین به تصرف خود درآورد، درحالى كه ایرانیان پس از یك حمله كه كمتر از دو روز بطول انجامید آن را بازپس گرفتند و این عمل علاوه بریك ضربه استراتژیك، از نظر روانى ضربه عظیمى به ارتش عراق وارد كرد.

«

اهمیت فتح خرمشهر

فتح خرمشهر از دو جهت حائز اهمیتى خاص بود:

جهت اول اینكه:

با این پیروزى بزرگ، جنگ وارد مرحله نوینى شد و قواى اسلام با تهاجمات كوبنده خودمرحله به مرحله پیروزیهاى تازه‏اى را به ملت مسلمان ایران و همه ملتهاى مسلمانى كه عاشق و شیفته‏انقلاب اسلامى هستند و چشم امید به این نهضت الهى دوخته‏اند، هدیه كرد.

باز شدن بابى جدید بر روى سلحشوران ایران و حملات برق‏آسا و دلاورانه آنها بود كه دشمن زبون رادیوانه‏وار به استفاده از سلاح‏هاى شیمیایى مجبور نمود.

دشمن مى‏دانست كه این مرحله از جنگ با مراحل‏پیشین، تفاوتى فاحش دارد و یورشهاى سهمگین و بى‏باكانه لشكریان اسلام را هیچ چیز پاسخگو نیست.

این‏درماندگى و بیچارگى باعث شد تا دشمن به سلاحهاى شیمیایى پناه ببرد، و چیزى نگذشت كه این سلاح نیزكهنه شد و راهى براى رهایى خصم از دام مرگ و ذلت نگشود.

جهت دوم اینكه:

این فتح عظیم باعث گشت آمریكاى جهانخوار و سایر قدرتهاى استعمارى حساب كار خود رابكنند و از موضع تهاجم و حمله، به موضع دفاع بیفتند.

پیش از این چنین مى‏پنداشتند كه نه تنها عراق به‏عنوان ژاندارم منطقه سرگرم نوكرى و خدمتگزارى آنها خواهد بود، بلكه با پیروزى این رژیم دست نشانده‏بر ایران، ژاندارم اصلى منطقه كه در اثر انقلاب اسلامى از دست رفته بود، دیگر بار احیا و ابقا خواهد شد.

لیكن پس از فتح خرمشهر، نه تنها اندیشه تصرف ایران از سر آنان پرید، كه هول و وحشت سقوط رژیم‏دست نشانده صدام هم سراپاى وجود ناپاكشان را فراگرفت و آنان را وادار كرد كه خود را به جهد و تلاش وتكاپو بیندازند تا شاید صدام را از سقوط نجات دهند.

روزنامه فرانسوى لیبراسیون در این باره نوشت:

»پس از بازپس گیرى خرمشهر توسط ایرانیان، بلافاصله آمریكا و اروپا و برخى از كشورهاى منطقه خلیج‏فارس، ابتكارات متعددى را براى پایان دادن به این جنگ به كار گرفتند تا به این ترتیب از سقوط صدام‏جلوگیرى كنند«.

حضرت‏ امام‏ خمینى(ره) درفرازى ازپیامشان درخصوص آزادى‏خرمشهرچنین‏ فرمودند:

« اینجانب با یقین به آنكه: « ما النصر اِلاّ من عنداللَّه »  از فرزندان اسلام و قواى مسلح، كه دست قدرت حق ازآستین آنان بیرون آمده، و كشور امام زمان -عج- را از چنگ گرگان آدم خوار، كه آلتهایى در دست ابرقدرتان،خصوصاً آمریكاى جهانخوارند، بیرون آورد و نداى اللَّه اكبر را برفراز آن شهر خرم كه با دست پلیدجنایتكاران غرب به خون كشیده شد و خونین شهر نام گرفت، تشكر مى‏كنم؛ و آنان فوق تشكر من و امثال من‏ هستند. آنان به یقین مورد تقدیر ناجى بشریت و برپا كننده عدل الهى در سراسر گیتى مى‏باشند.

مبارك‏بادوهزاران مبارك‏باد برشما عزیزان و نور چشمان اسلام این فتح و نصر عظیم.»

خرمشهر را خدا آزاد کرد
طبقه بندی: سیاسی، اجتماعی ، فرهنگی، تاریخ، عمومی،
برچسب ها: 3خرداد، خرمشهر، خونین شهر،
[ 2 خرداد 93 ] [ 00:11 ] [ م ع م ]
درباره وبلاگ

جهت سلامتی و تعجیل در ظهور آقا امام عصر(عج) صلوات .

* الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ *

mamoharrami@yahoo.com


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب