تبلیغات
محمدعلی محرمی

محمدعلی محرمی
 
طلبه ای از جوار حضرت قیدارنبی علیه السلام___________________________________
نویسندگان
لوگوی همسنگران
طراح قالب
معببر سایبری فندرسک

در حالى‏كه خداوند اراده نموده امام زمان (عج) زنده و سلامت بمانند. آیا اصلًا امكان دارد آن وجود مبارك دچار كسالت شوند؟

و چرا براى سلامتى امام زمان (عج) دعا كنیم؟

 

آن سفر كرده كه صد قافله دل همره اوست‏

هر كجا هست خدایا به سلامت دارش‏

دعا براى سلامتى امام زمان (عج) آثار و بركات فراوانى دارد از جمله:

1. نشانگر علاقه و محبت مسلمانان به ایشان است.

اگر چه دوستى تمام ائمه معصومین علیهم السلام بخشى از ایمان و شرط قبولى اعمال است، در عین حال دعا كردن در حق امام زمان (عج) موجب ازدیاد محبت آن حضرت در دل و در نتیجه موجب تقویت ایمان مى‏گردد.

2. اظهار تجدید عهد و پیمان با آن حضرت است و محتواى پیمان با آن حضرت را دین دارى و شریعت محورى و تصمیم قلبى بر اطاعت امر امام علیه السلام و یارى رساندن او با نثار جان و مال تشكیل مى‏دهد.

تجدید بیعت با آن حضرت علیه السلام كارى است كه بعد ازهر نماز از فرایض پنجگانه، یا در هر روز و یا در هر جمعه مستحب است. دعاى عهد  شاهدى براى این سخن است.

3. سبب زنده نگه داشتن یاد امام غایب در دل منتظران مى‏گردد. یاد امام زمان (عج) توجه به ارزش‏هاى دین و اصول اخلاقى را در دلها جوانه مى‏زند و برعكس غفلت از یاد و خاطره امام یكى از دلایل عمده پژمردگى و سستى ارزش‏هاى الهى و انسانى در جامعه اسلامى است.

4. كسى كه سلامتى امام زمان برایش مهم است، به طور مسلّم آزردن آن حضرت برایش سخت است، در نتیجه دعا براى سلامتى آن حضرت، انسان را بر انجام كارهایى وادار مى‏كند كه موجب خشنودى آن حضرت و در نتیجه سبب رسیدن به مقام رضوان الهى مى‏گردد.

5. دعا بسیار مؤثر است و موجب فرج آن حضرت و نیز فرج و گشایش در زندگى مؤمنان مى‏شود.

6. دعا موجب قرب الهى است. امام مهدى (عج) در خصوص زیارت آل یس مى‏فرمایند: «هرگاه خواستید به وسیله ما به خداوند و به ما توجه كنید این زیارت را كه از جانب خداوند بیان شده است را بخوانید» .

این زیارت كه از جهات مختلف، محتوایى عمیق دارد بسیار مورد تأكید و سفارش قرار گرفته است. از جمله سلام‏هایى كه در این زیارت ادا مى‏شود، از ابتدا تا انتها، دعا براى سلامتى و تندرستى و بهروزى امام زمان (عج) است. «السلام علیك یا خلیفةاللَّه و ناصر حقه ... السلام علیك حین تصبح و تمسى، السلام علیك فى الیل اذا یغشى و النهار اذا تجلى ... السلام علیك بجوامع السلام ...» ؛ «سلام بر تو اى جانشین خدا و یارى كننده حق ... درود و سلام بر تو هنگامى كه صبح و شب كنى، درود و تهیت الهى بر تو در شب كه همه جا را فراگیرد و در روز، در وقتى كه نور دهد (یعنى سلام بر تو در هر صبح و شام) ...، درود بر تو درودى همه جانبه ...».

در دعاى بعد از این زیارت نیز معانى بلندى نهفته است.

به عنوان مثال: «اللهم اعذه من شر كل باغ و طاغ و من شر جمیع خلقك و احفظه من بین یدیه و من خلفه و عن یمینه و عن شماله و احرسه و امنعه من ان یوصل الیه بسوء واحفظ فیه رسولك و آل رسولك واظهر به العدل ...» ؛ «خدایا! او

 (امام زمان) را از شر هر متجاوز و سركشى و از شر همه خلق خود پناه ده و او را از حوادث روزانه، از پیش رو، و از پشت سر و از طرف چپ، حفظ و نگهدارى كن و از این كه آسیب و گزندى به او برسد جلوگیرى كن و در خصوص او، رسولت و خاندان رسولت را حفظ نما و به دست مباركش عدل و داد را پدیدار نما!».

در پایان سخن لازم است یادآور شویم كه دعا كردن براى سلامتى و فرج آن حضرت، اطاعت از امر خداوند و نیز اهل‏بیت پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله است.

«وَ مَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ یَخْشَ اللَّهَ وَ یَتَّقْهِ فَأُولئِكَ هُمُ الْفائِزُونَ»؛ «و هر كه خدا و رسولش را اطاعت كند و خداترس و پرهیزكار باشد چنین كسى به فوز و سعادت خواهد رسید».

كوثر كویر-(زندگینامه حضرت معصومه و معرفى شهرقم)، ص: 63

 

 

 
طبقه بندی: قرآن ، حدیث ، فقه ، اجتماعی ، فرهنگی، دینی، مذهبی ، اعتقادی،
[ 26 شهریور 92 ] [ 15:20 ] [ م ع م ]
درباره وبلاگ

جهت سلامتی و تعجیل در ظهور آقا امام عصر(عج) صلوات .

* الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ *

mamoharrami@yahoo.com


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب